Czy można wziąć rozwód bez adwokata?

Czy rozwód bez adwokata jest możliwy? Od strony przepisów prawnych nie ma żadnych zakazów, więc jak najbardziej można wziąć rozwód bez adwokata. W praktyce zdarza się to jednak bardzo rzadko. W tym wpisie wyjaśnię Ci, z czym będziesz musiał się zmierzyć, jeżeli zrezygnujesz z udziału profesjonalnego pełnomocnika procesowego występującego w Twoim imieniu. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze będzie należeć do Ciebie.

Jeżeli chcesz się rozwieść, na pewno zastanawiasz się, czy adwokat jest Ci w ogóle potrzebny i czy na sali rozpraw nie poradzisz sobie sam. Możesz bowiem przygotować się do rozprawy tak samo jak adwokat, dokształcić się, czytając prawnicze blogi w internecie albo nawet podpytać znajomych lub członków rodziny, którzy wcześniej się rozwiedli. W najbliższym otoczeniu na pewno ktoś taki znajdzie się, kto zrelacjonuje Ci, na co zwrócić uwagę i jak wygląda proces rozwodowy od środka. Dodatkowy plus jest taki, że rozwód bez adwokata to tańsze rozwiązanie. Brzmi jak nic trudnego, prawda? Gdyby tak było, adwokaci i radcowie prawni byliby już zupełnie zbędni. Dlaczego?

Chcę, żebyś wiedział, że rozwód bez adwokata nie będzie oznaczał przyznania Ci przez Sąd żadnych forów. Jeżeli na sali rozpraw podczas rozprawy będziesz miał wątpliwości, nie będziesz wiedział, jak się zachować, czy możesz np. poprosić o zarządzenie przerwy, powołać kolejnego świadka, nie będziesz mógł liczyć na pomoc ze strony Sądu. Błędy na sali rozpraw i nieznajomość procedur może działać na Twoją niekorzyść.

Poza tym miej świadomość, że nawet jeżeli Ty zrezygnowałeś z udziału adwokata, nie oznacza to, że zrezygnowała z niego również Twoja małżonka lub małżonek. Musisz być zatem przygotowany, że po drugiej stronie spotkasz się na sali sądowej z doświadczonym pełnomocnikiem.

Aspekt formalny

Proces sądowy, którym również jest rozprawa rozwodowa, to proces sformalizowany. Będziesz zobowiązany spełnić te same wymogi, które obowiązują adwokatów i radców prawnych w zakresie spełniania wymogów formalnych składanych przez nich pism procesowych, wypowiedzi kierowanych do Sądu lub pytań zadawanych świadkom.

Co Cię czeka? Samodzielne sporządzenie i złożenie pozwu o rozwód lub odpowiedzi na pozew o rozwód uzupełnione załącznikami i odpisami pism. Ale nie tylko. Niekiedy będziesz zmuszony przygotować wniosek o zabezpieczenie powództwa w zakresie przyznania alimentów lub kontaktów z dziećmi, odpowiedź na taki wniosek oraz zażalenie do Sądu. Czeka Cię czynne uczestnictwo w rozprawie, ustne przedstawianie swojego stanowiska, formułowanie tez dowodowych, odpowiadanie na twierdzenia i żądania strony przeciwnej. Będziesz musiał zastanowić się, kogo możesz powołać na świadka, jakie pytania mu zadać, a także jakie pytania powinieneś zadać świadkom powołanym przez drugą stronę.

Dodatkowo Sąd może poprosić Cię o przedłożenie odpowiednich dokumentów, np. akty z urzędu stanu cywilnego, wyciągi z rachunków bankowych etc. Jak już Sąd wyda wyrok, samemu będzie Ci również trudno ocenić, czy masz szansę na odwołanie.

Aspekt emocjonalny

Z mojego wpisu Jak wygląda rozprawa rozwodowa? możesz dowiedzieć się, jak z punktu widzenia formalnego będzie przebiegał Twój rozwód i czego możesz się spodziewać. Znajdziesz w nim również kilka wskazówek, jak rozwieść się bez adwokata. Polecam Ci także lekturę e-booka „Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej”.

Znajduje się w nim lista przykładowych pytań jakie najczęściej zadaje Sąd przesłuchujący małżonków. Czy wiesz, że na sali rozpraw pada pytanie, czy strona nadal kocha drugą stronę i czy widzi szansę na poprawę wzajemnych relacji i pojednanie. I teraz wyobraź sobie, że za zamkniętymi drzwiami sali sądowej jesteś sam. Rozwód zawsze wywołuje emocje, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie. Widać to już na sądowych korytarzach, gdy strony nerwowo przechadzają się, czekając na proces. Jeżeli wiesz, że ciężar emocjonalny i towarzyszący stres mogą być ciężkie do opanowania, może być Ci trudno być adwokatem i stroną w jednej osobie. Warto zatem przemyśleć, czy jesteś na to przygotowany.

Kiedy mimo wszystko skorzystać z usług adwokata?

Kiedy wiesz, że Twoja sprawa rozwodowa może być skomplikowana, bo nie potraficie porozumieć się ze sobą w kwestii podziału wspólnego majątku, opieki nad małoletnimi dziećmi, nadal dzielicie to samo mieszkanie, Twój małżonek jest skłonny do zeznawania nieprawdy, manipulacji lub utrudnia Ci kontakty z dzieckiem. Rozwód bez pomocy adwokata nie jest wskazany również wtedy, gdy masz problem z zapanowaniem nad liczbą dokumentacji, jej zbieraniem lub uzyskiwaniem z odpowiednich urzędów lub instytucji. Gdy masz problem z napisaniem pisma urzędowego i problemy ze zrozumieniem języka urzędowego lub przepisów prawnych. Na rozwód bez adwokata nie decyduj się także, gdy czujesz lęk przed występami publicznymi i wiesz, że stres uniemożliwi Ci formułowanie tez dowodowych.

Anna Kubica

Jestem adwokatką i mediatorką. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych.
W trudnych chwilach zawsze stoję u boku moich klientów, dbając o ich bezpieczeństwo prawne, komfort i spokój.

Powiązane artykuły