Jakie zalety przy rozwodzie ma mediacja?

Z wpisu Na czym polega mediacja? wiesz już, czym jest mediacja, czym różni się od negocjacji i jakie są jej cele. Ponieważ specjalizuję się przede wszystkim w prawie rodzinnym, w tym wpisie chcę Ci wskazać, dlaczego warto rozwiązać Wasze małżeńskie i rodzinne problemy właśnie poprzez mediację.

Mediacja rodzinne – jakie ma zalety?

Wśród najważniejszych korzyści rozwiązania sporu poprzez mediację mogę wymienić następujące:

1. Mediacja jest alternatywą dla długich i żmudnych procesów sądowych. 

Widoczne jest to zwłaszcza w kontekście spraw rozwodowych i alternatywie dla nich w postaci mediacji rozwodowych. Mediacja nie ciągnie się tak długo jak proces, bo nie zależy od tego, jak bardzo konkretny wydział w danym sądzie jest obłożony liczbą napływających spraw. Podczas mediacji nie przesłuchuje się świadków i nie powołuje biegłych, co również ma wpływ na to, kiedy ostatecznie uda Wam się rozwieść.

2. W przypadku mediacji jej wynik nie jest zaskoczeniem dla żadnej ze stron. 

To konsensus wypracowany przez nie podczas pracy z mediatorem. Gdy udajecie się do Sądu, kwestia rozstrzygnięcia, np. które z Was jest winne rozkładu małżeństwa, może mimo wszystko zaskoczyć.

3. Mediacja daje tę przewagę nad procesem, że możecie porozumieć się co do rozstrzygnięć w tych kwestiach, którymi nie zajmie się Sąd, bo nie jest do tego właściwy. 

To mogą być sprawy wydające się na pierwszy rzut oka błahe, ale które mimo wszystko wymagają podjęcia decyzji w obliczu rozpadu związku lub sprawy poważniejsze (zwłaszcza, jeżeli macie wspólne dzieci), np. kto zabiera i będzie opiekował się dotąd wspólnym psem, jak małżeństwo podzieli się zgromadzoną kolekcją płyt albo książek, kto będzie odbierał dziecko z przedszkola albo czy rodzice razem będą pojawiać się w szkole na wywiadówkach.

4. Gdy obie strony wyrażają chęć na polubowne rozwiązanie sporu, bezstronny mediator jest w stanie poprowadzić obie strony konfliktu tak, aby doszło do zawarcia ugody. 

Ma ona na celu zapobiegnąć powstaniu sporu lub rozwiązać istniejący już spór pomiędzy stronami. Mediacja prowadzi zatem do zawarcia ugody, która uwzględnia potrzeby i interesy zarówno jednej, jak i drugiej strony i która dla obu będzie satysfakcjonująca. Mediator nie jest bowiem sędzią. Nie prowadzi postępowania dowodowego i tak jak wspomniałam w punkcie pierwszym nie powołuje świadków ani biegłych. Jego celem nie jest ustalenie, które z Was ponosi winę rozkładu pożycia małżeńskiego, ale jak usunąć rzeczywiste źródło konfliktu, które Was poróżniło i jakie można podjąć działania prewencyjne, aby ograniczyć do minimum ryzyko zakłóceń w relacjach między Wami w przyszłości.

5. Moi klienci często czują lęk przed rozprawą rozwodową.

Sam budynek Sądu wzbudza w nich niepokój i paraliżuje. Nie potrafią otwarcie mówić o swoich przeżyciach, a na sali sądowej pada również pytanie, co strona czuje do drugiego małżonka, czy nadal go kocha, czy widzi szansę na uratowanie małżeństwa. Mediacja, tylko przy uczestnictwie mediatora, jest bardziej intymna. Umożliwia większą swobodę, daje większy komfort otwarcia się i opowiedzenia o swoich przeżyciach, nazwania własnych potrzeb w atmosferze poufności, akceptacji i spokoju. Skłócone małżeństwa podczas mediacji ponownie uczą się ze sobą rozmawiać.

6. Reprezentując swoich klientów przed Sądem w procesach rozwodowych, często odnoszę wrażenie, że sądowe rozstrzygnięcia zamiast rozwiązać konflikt, często je pogłębiają.

Dzięki mediacji rozwodowej strony mogą wsłuchać się w uczucia drugiej strony, spojrzeć na konflikt jej oczami. To pozwala lepiej zrozumieć powody różnych zachowań prowadzących do narastającego napięcia i nieporozumień. Stwarza również lepsze warunki niż na sali rozpraw w wypracowaniu metody utrzymania bezkonfliktowej relacji i umożliwienia wybaczenia doznanych krzywd. Ma to ogromne znaczenie, jeżeli macie wspólne dzieci i z uwagi na nie nadal będziecie zmuszeni utrzymywać ze sobą nawet minimalny kontakt.

7. Mediacja nie jest ryzykowna dla żadnej ze stron, która w niej uczestniczy, dlatego że na każdym etapie jej prowadzenia istnieje możliwość swobodnego wycofania.

Mediacja nie zawsze kończy się ugodą. Ale podczas postępowania mediacyjnego na pewno lepiej zrozumiesz motywy zachowania swojego małżonka niż podczas procesu.

Jestem adwokatem posiadającym uprawnienia do przeprowadzania mediacji. Jeżeli chcesz skorzystać z tej formy rozwiązania konfliktu lub chcesz się dowiedzieć, czy mediacja w Waszym konkretnym przypadku jest lepszym rozwiązaniem niż sprawa rozwodowa, skontaktuj się z moją kancelarią.

Anna Kubica

Jestem adwokatką i mediatorką. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych.
W trudnych chwilach zawsze stoję u boku moich klientów, dbając o ich bezpieczeństwo prawne, komfort i spokój.

Powiązane artykuły