Separacja a dziedziczenie po małżonku

We wpisie Na czym polega separacja? wytłumaczyłam Ci, jaka jest różnica pomiędzy separacją faktyczną a separacją prawną oraz co się dzieje z Waszym wspólnym majątkiem, gdy zdecydujecie się na którąś z powyższych separacji. W tym wskażę Ci, jak separacja wpływa na dziedziczenie po małżonku. Bo jeżeli myślisz o separacji, to zapewne zastanawiasz się również, czy istnieje taka możliwość, że będziesz dziedziczyć jego długi, jeżeli wpadnie w problemy finansowe.

Separacja faktyczna a dziedziczenie

Jeżeli żyjecie już oddzielnie, ale nie uregulowaliście separacji przed Sądem, to nadal z mocy prawa będziecie po sobie dziedziczyć. Dlaczego? Bo z formalnego punktu widzenia nadal jesteście małżeństwem i spadkobiercami ustawowymi powołanymi w pierwszej kolejności do dziedziczenia są zawsze dzieci zmarłego oraz jego małżonek. Oznacza to, że w przypadku śmierci małżonka, z którym pozostawałeś w separacji faktycznej, możesz odziedziczyć nie tylko jego majątek, ale również długi. Zobowiązania Twojego męża przechodzą bowiem na spadkobierców.

Wiele małżeństw uważa, że ustanawianie separacji prawnej przed Sądem to zbędna strata czasu i pieniędzy. Wydaje im się, że wystarczy zawrzeć intercyzę, tj. umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową i wówczas w przypadku śmierci jednego z małżonków, drugi nie będzie niczego dziedziczył. Niestety, nie jest to prawdą. Owszem, intercyza spowoduje, że każde z Was będzie mogło gromadzić swój własny majątek osobisty i do niego nie będzie miał żad-nych praw Twój małżonek, ale tylko za Twojego życia.

Po Twojej śmierci Twój małżonek pozostający z Tobą w separacji faktycznej, nadal będzie po Tobie dziedziczył. Zastanów się, czy faktycznie chcesz, aby człowiek, do którego już dawno nic nie czujesz, dziedziczył po Tobie, zwłaszcza jeżeli macie wspólne dzieci i zależy Ci na zabezpieczeniu przede wszystkim ich sytuacji materialnej po Twojej śmierci. Poza tym weź pod uwagę również to, że jeżeli masz nowego nieformalnego partnera lub partnerkę, to w razie Twojej śmierci, on niczego po Tobie nie dziedziczy.

Możesz oczywiście zmienić trochę sytuację, zapisując swoją wolę w testamencie, ale i on nie pozbawi Twojego małżonka prawa do zachowku. Co prawda można pozbawić małżonka prawa do zachowku, ale nie jest już to takie łatwe.

Separacja prawna a dziedziczenie

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku separacji prawnej. Jej ustanowienie przed Sądem gwarantuje, że ani Ty nie dziedziczysz po małżonku, ani on po Tobie po śmierci. Prawo spadkowe traktuje bowiem Wasz związek tak, jakbyście wzięli rozwód.

Jednak pomimo separacji prawnej, jeżeli masz taką wolę, możesz swojego małżonka wskazać w testamencie jako spadkobiercę. Rzadko zdarza się to w praktyce, ale jest możliwe.

Podsumowując, zapamiętaj, że nie będziecie dziedziczyć po sobie tylko w dwóch przypadkach, tj.: w przypadku separacji prawnej lub rozwodu.

Anna Kubica

Jestem adwokatką i mediatorką. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych.
W trudnych chwilach zawsze stoję u boku moich klientów, dbając o ich bezpieczeństwo prawne, komfort i spokój.

Powiązane artykuły