Na czym polega mediacja?

Mediacja to metoda rozwiązywania konfliktów w różnych dziedzinach życia. Z powodzeniem stosuje się ją w prawie cywilnym, gospodarczym, problemach pracowniczych, a nawet w prawie karnym. W tym wpisie wyjaśnię Ci szerzej, czym jest mediacja i czy zawsze kończy się ugodą. Jeżeli interesują Cię konkretnie mediacje rodzinne albo rozwodowe, zajrzyj również do mojego wpisu Zalety mediacji w sprawach rodzinnych, a dowiesz się, dlaczego warto rozwiązać Wasze małżeńskie i rodzinne problemy poprzez mediację.

Mediacja definicja

Mediacja jest procedurą, w której uczestniczą skonfliktowane ze sobą strony i niezależny, bezstronny mediator. Mediator pomaga stronom za ich dobrowolną zgodą samodzielnie poradzić sobie z konfliktem i znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony, tj. takie, które będą w stanie świadomie i dobrowolnie zaakceptować i wykonać.

Efektem mediacji jest często zrozumienie drugiej strony i wypracowanie ugody, chociaż wyraźnie podkreślę, że nie każda mediacja się nią kończy, ponieważ celem mediacji nie jest pojednanie stron (chociaż może do niej dojść podczas procedury mediacyjnej), ale pomoc w dojściu do porozumienia.

Czym nie jest mediacja?

Wielu moich klientów błędnie sądzi (zwłaszcza tych, którzy rozważają opcję mediacji rozwodowych zamiast sprawy rozwodowej), że mediacja jest formą terapii. Bo odbywa się poza budynkiem sądu, a mediator to osoba, która przyzna rację jednej stronie i ustali, kto jest winny rozpadowi małżeństwa. Nic bardziej mylnego. Mediacja nie jest terapią, doradztwem, co zwaśnione strony konfliktu powinny zrobić, czy poradnictwem. Mediator nie jest sędzią, nie przesłuchuje świadków i nie ustala winy.

Kim jest mediator i jaka jest jego rola?

Mediator nie jest arbitrem, ponieważ nie rozstrzyga sporów. Jest osobą całkowicie bezstronną, tj. nie broni żadnej ze stron, nie ocenia Waszego zachowania i w równym stopniu angażuje się w pomoc dla każdej ze stron mediacji. Rola mediatora polega na angażowaniu Was do aktywnego poszukiwania rozwiązania, które zaspokoi Wasze potrzeby i będzie zadowalać obie strony sporu.

Mediator może zadawać pytania, które pomogą Wam uporządkować Wasze własne oczekiwania, dostrzec elementy sporu, których dotychczas nie zauważaliście. Mediator może ukierunkowywać rozmowę, a także prowokować Was do burzy mózgu. Jego rola sprowadza się do przesunięcia Waszej uwagi z pokonania drugiej strony na szukanie optymalnego, obustronnego rozwiązania.

Czym kończy się mediacja?

Mediacja może zakończyć się ugodą. Ma ona taką zaletę, że bez względu na to, czy do procesu mediacyjnego strony zostały skierowane przez Sąd, czy udały się do mediatora z własnej woli jeszcze przed procesem sądowym, przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zapewniają takiej ugodzie zatwierdzenie i nadanie klauzuli wykonalności.

Sąd na wniosek strony niezwłocznie przeprowadza postępowanie co do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem. Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji (jak na przykład ugoda w sprawie wysokości alimentów lub podziału majątku), na wniosek strony Sąd zatwierdza ją przez nadanie klauzuli wykonalności.

Sąd, przeprowadzając postępowanie co do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem, zbada, czy nie jest sprzeczna z obowiązującym prawem lub zasadami współżycia społecznego, albo czy nie zmierza do obejścia prawa oraz, czy jest zrozumiała i nie zawiera sprzeczności. Pamiętaj, że ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez Sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed Sądem.

Jeżeli podczas spotkań z mediatorem nie uda się Wam wypracować porozumienia, sprawa wróci do Sądu (jeżeli postępowanie zostało przez Sąd skierowane do rozpatrzenia w procesie mediacyjnym) lub musicie wszcząć postępowanie przed Sądem.

Jako mediator prowadzę postępowania mediacyjne w sprawach z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i gospodarczego. Jeżeli chcesz skorzystać z tej formy rozwiązania konfliktu lub chcesz się dowiedzieć, czy mediacja w Waszym konkretnym przypadku jest lepszym rozwiązaniem niż sprawa rozwodowa, skontaktuj się z moją kancelarią.

Anna Kubica

Jestem adwokatką i mediatorką. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych.
W trudnych chwilach zawsze stoję u boku moich klientów, dbając o ich bezpieczeństwo prawne, komfort i spokój.

Powiązane artykuły