Majątek wspólny małżonków

Z wpisu Ustawowa wspólność majątkowa wiesz już, że jedną z cech charakterystycznych wspólności majątkowej jest to, że po zawarciu związku małżeńskiego w ustroju tym istnieją trzy majątki: majątek wspólny oraz dwa majątki osobiste, tj. Twój i Twojego małżonka. Jeżeli jesteście przed rozwodem i chcecie podzielić swój majątek, warto wiedzieć, co wchodzi w skład majątku osobistego, a co należy do majątku wspólnego. Rozwód wiąże się bowiem z koniecznością rozliczenia się z przedmiotów majątkowych i rozstrzygnięcia ich przynależności.

Po co mam wiedzieć, który z przedmiotów majątkowych należy do którego z majątków?

Określenie, który z przedmiotów majątkowych wchodzi do którego z majątków, ma ogromne znaczenie przy podziale majątku. Jeżeli bierzecie rozwód i jakiś przedmiot materialny zalicza się do majątku osobistego, przynależy do Ciebie i po kłopocie. Ale jeżeli wchodzi w skład majątku wspólnego, będziesz musiał podzielić go ze swoim małżonkiem. Możesz dokonać podziału majątku:

  • zawrzeć umowę notarialną,
  • podzielić majątek w Sądzie, wnosząc pozew o podział majątku.

Co wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

Zacznę od wyjaśnienia, co jest wspólne.

Do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, tj. takie, które nabyliście w trakcie trwania Waszego małżeństwa. Chodzi więc zatem o wszelkie przedmioty majątkowe, które nabyliście, np. poprzez umowę kupna-sprzedaży, nabycie pożytków lub przez nabycie prawa do renty odszkodowawczej należnej temu z Was, który został poszkodowany z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej.

Do Waszego majątku wspólnego należą przede wszystkim:

1. Pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, np. z prowadzonej działalności gospodarczej, z tytułu zawartych umów cywilnoprawnych, np. umów o dzieło, zlecenia itp.

Przez wynagrodzenie rozumie się nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również wszystkie świadczenia otrzymywane przez pracownika, tj. premie, diety, nagrody, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, odszkodowanie za niezgodnie z prawem rozwiązanie umowy o pracę, a także podlegające zwrotowi kwoty nadpłaconego podatku lub składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli Ty i Twój małżonek otrzymujecie takie składniki wynagrodzenia lub wskazane świadczenia, to wszystkie one wchodzą w skład majątku wspólnego.

Jeżeli Twój małżonek jest przedsiębiorcą, to zapewne ciekawi Cię, kiedy przedsiębiorstwo uzyskuje wynagrodzenie z tytułu działalności zarobkowej i w konsekwencji, czy dochody uzyskiwane w związku z prowadzeniem tej działalności są wspólne, czy wchodzą może do majątku osobistego. Prowadzenie przedsiębiorstwa obejmuje bowiem różne czynności, również o charakterze inwestycyjnym. Otóż przyjmuje się, że wynagrodzenie z tytułu prowadzonej działalności to osiągany dochód. On też jest wspólny.

Zwrócę również Twoją uwagę, jak należy rozumieć pojęcie „pobrane” wynagrodzenie. W przypadku umów o pracę i umów cywilnoprawnych sytuacja jest jasna. Chodzi bowiem o osobiste podjęcie wynagrodzenia, podjęcie należności przez inną osobę, czy wpłynięcie wynagrodzenia za pracę na wskazany rachunek bankowy. Ale w przypadku działalności gospodarczej sprawa może się jednak skomplikować. Jeżeli np. Twój małżonek prowadzi małą firmę budowlaną i na jego konto firmowe wpływają środki z wykonania jednej z umów z klientem na budowę dla niego domu, a środki te od razu małżonek musi przeznaczyć na wypłacenie ich podwykonawcom, to trudno mówić w tym przypadku o „pobraniu wynagrodzenia”, prawda?

2. Dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, np. czynsz pobrany z tytułu wynajęcia lokalu, zebrane plony z nieruchomości rolnej, uzyskane odsetki z lokaty kapitału, odsetki za zwłokę w zapłacie wierzytelności, dywidendy z tytułu akcji, opłaty licencyjne.

Dla przykładu, jeżeli Twój mąż pobiera pieniądze z wynajmu mieszkania, które należy wyłącznie do niego, to czynsz pobierany z najmu tego mieszkania wchodzi do majątku wspólnego.

3. Środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków
4. Kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Pamiętaj, że powyższe wyliczenie jest jednak przykładowe i do majątku wspólnego mogą wchodzić również inne przedmioty majątkowe.

Koniecznie zajrzyj jeszcze do moich wpisów Majątek osobisty cz. 1Majątek osobisty cz. 2Majątek osobisty cz. 3. Dowiesz się z nich, co przynależy wyłącznie do Ciebie, jeżeli łączy Was wspólność ustawowa majątkowa małżeńska. Tym majątkiem w przypadku rozwodu nie będziesz musiał dzielić się z małżonkiem.

Anna Kubica

Jestem adwokatką i mediatorką. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych.
W trudnych chwilach zawsze stoję u boku moich klientów, dbając o ich bezpieczeństwo prawne, komfort i spokój.

Powiązane artykuły